Montaż drzwi pasywnych – na co zwrócić uwagę?

Oceń artykuł:

0%
0%
Domy pasywne to bardzo wymagające budynki, a ich wszystkie etapy budowy, począwszy od wylania fundamentów, podlegają szczególnie zaostrzonym standardom. Bez bardzo dobrych drzwi energooszczędnych, budynek nie będzie szczelny i w związku z tym nie spełni wymogów domu pasywnego. Jednak zakup nawet najlepszych drzwi nic nie da, jeśli ich montaż nie zostanie przeprowadzony we właściwy sposób.
Montaż drzwi pasywnych – na co zwrócić uwagę?

Utrata ciepła najczęściej następuje w miejscach montażu okien i drzwi. To właśnie w okolicach otworów drzwiowych i okiennych mogą powstawać tak zwane mostki termiczne, które całkowicie mogą zniszczyć standard i właściwości cieplne całego budynku.

Tylko montaż drzwi i okien przeprowadzony według ściśle określonej procedury jest w stanie zabezpieczyć dom przed atakiem pleśni na murach, przed okropnym zapachem stęchlizny oraz przed stratami ciepła, które uwidoczniają się w rachunkach za ogrzewanie, a domy pasywne nie są już nawet energooszczędne.

Drzwi zewnętrzne pasywne – właściwy moment montażu

Drzwi do domów pasywnych montuje się po zakończeniu prac mokrych wewnątrz budynku, czyli po zakończeniu tynkowania, wykonywania posadzek i po gruntownym wyschnięciu wszystkich materiałów. Zanim jednak rozpocznie się montaż, trzeba dokładnie oczyścić i zagruntować mur w miejscu, w którym zaplanowano ościeżnicę wejściowych drzwi do domu pasywnego.

By uniknąć mostków termicznych, drzwi muszą znaleźć się w odpowiedniej przestrzeni termoizolacji budynku.

Kluczowe szczegóły montażu

Ościeżnicę montuje się przy pomocy pianki montażowej, która nie może mieć bezpośredniego kontaktu z wodą i wilgocią. Trzeba ją więc dokładnie zabezpieczyć przed działaniem deszczu, śniegu, a nawet pary. Tylko sucha warstwa pianki izolacyjnej jest w stanie uchronić dom przed pleśnią, grzybami i wilgocią.

Przy montowaniu zewnętrznych drzwi do domu pasywnego zastosuj więc tak zwanym montaż warstwowy, czyli trzy warstwy o ściśle określonych właściwościach.

Pierwsza warstwa to taśma paroszczelna, zapewniająca uszczelnienie wewnętrzne. Ta warstwa to coś w rodzaju „tarczy ochronnej” dla warstwy izolacji termicznej – chroni piankę montażową przed wilgocią pochodzącą z wnętrza budynku, której źródłem największym jest kuchnia i łazienka. Druga warstwa to właśnie pianka montażowa, która pełni rolę zarówno izolacji termicznej, jak i akustycznej.

Trzecią warstwę stanowi taśma paroprzepuszczalna, zapewniająca uszczelnienie drzwi. To ona pełni główną rolę, zabezpieczając cały otwór drzwiowy przed wnikaniem wilgoci z zewnątrz. Wszyscy dobrze wiemy, że padający deszcz czy śnieg, sam znajduje drogę do wnętrza budynków, więc warstwa trzecia jest elementem niezbędnym.

Aby mieć stuprocentową pewność, że wszystko jest dobrze zabezpieczone, całość połączenia ościeżnicy z murem można obrobić dodatkową termoizolacją, montując węgarek z e styropianu lub wełny mineralnej. Natomiast próg trzeba zaizolować taśmą bitumiczną lub inną, która nie przepuszcza wody.

Trzeba też pamiętać, że idealna szczelność drzwi i okien oprócz pozytywnego wpływu na wysokość rachunków za ogrzewanie, może obrócić się przeciwko mieszkańcom, jeśli w budynku nie zastosowano właściwej wentylacji. Zbyt duża wilgotność powietrza może także sprzyjać rozwojowi pleśni i grzybów.

Profesjonalny montaż

Aby mieć pewność, że drzwi zostaną zamontowane poprawnie, montaż zewnętrznych drzwi do domu pasywnego warto zlecić profesjonalistom, chociażby korzystając z portalu Dobry Montażysta. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że drzwi pasywne spełnią w pełni swoją funkcję.

Jeśli Twoja przygoda z domem pasywnym dopiero się zaczyna, sięgnij do literatury fachowej: Ryszard Piotrowski, Paweł Domini, Budowa domu pasywnego krok po kroku, Przewodnik budowlany 2006.

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym