Klamka to nie wszystko - rewolucyjne podejście do drzwi

Oceń artykuł:

100%
0%

Magnetyczne, elastyczne, z ukrytym schowkiem, zintegrowane z grzejnikiem. Rewolucja stoi u drzwi.

Klamka to nie wszystko - rewolucyjne podejście do drzwi materiały prasowe

Rozwój nowych technologii informatycznych czy transportowych przyciąga uwagę. Ale tymczasem w ich cieniu, w świecie domowych sprzętów, zachodzą zmiany równie radykalne. Znalezione w Szwajcarii drzwi sprzed pięciu tysięcy lat nie różnią się wiele od biegunowych wrót spotykanych na polskiej wsi jeszcze na początku XX wieku. Za to drzwi sprzed wieku od współczesnych dzieli przepaść. Zmieniła się funkcjonalność i estetyka. Wygląda na to, że w przyszłości będą jeszcze bardziej różnorodne niż dziś. Tak przynajmniej sugerują wyniki konkursu Porta By Me. Od młodych projektantów zażądano projektów nowoczesnego i niestandardowego rozwiązania zamykającego lub dzielącego przestrzeń mieszkalną. Takie sformułowanie zadania konkursowego zachęcało do porzucenia stereotypowego wyobrażenia drzwi. Rzeczywiście, wśród nagrodzonych projektów w kolejnych edycjach próżno szukać standardowych skrzydeł.

Nieszablonowo

Czy drzwi muszą być osadzone na zawiasach? Niekoniecznie. Coraz częściej we wnętrzach instaluje się drzwi przesuwne. Ale to nie jedyna możliwa alternatywa. Grzegorz Klimek, zdobywca I nagrody w 2015 roku, zaprojektował elastyczną konstrukcję z sieci połączonych wielokątów Magneporta. Pod wpływem sił magnetycznych płytki wyginają się, łączą i dzielą, jak żywy organizm albo gadżet z filmów s-f. Rozwiązanie być może niezbyt praktyczne, ale efektowne i co ważne, możliwe do zrealizowania.

file.drzwi materiały prasowe

Mniej teatralny efekt zaproponował Filip Zieliński, laureat III nagrody w tej samej edycji. Zgodnie z nazwą (Minimalizm w nowoczesnym wydaniu) drzwi pasują do oszczędnych w wyrazie współczesnych wnętrz. Wizualnie łączą się ze ścianą w jedną płaszczyznę. Przy odpowiednio dobranych kolorach znikają z pola widzenia niemal całkowicie, zwłaszcza że projektant nie przewidział montażu klamek czy innych uchwytów zaburzających gładkość powierzchni. Nieużywane można ukryć w kasecie wewnątrz ściany jak typowe drzwi przesuwne.

Na przeciwnym biegunie mieści się koncepcja zmaksymalizowanych Drzwi do podziału Agnieszki Jurczak, zwyciężczyni Porta by Me 2016. Wielopłaszczyznowa ścianka przypomina parawan zamocowany jedną krawędzią do ściany. W zależności od stopnia rozłożenia można podzielić pokój na części – takie same albo różnej wielkości – albo zachować jedną wspólną przestrzeń. Zgodnie z założeniami autorki przegroda ma służyć parom dzielącym pokój w studenckim mieszkaniu albo kawalerkę. Ułatwia wydzielenie prywatnego kąta i pracę w ograniczonej przestrzeni.

file.drzwi (1) materiały prasowe

Dodatkowe funkcje

Oddzielanie pomieszczeń to za mało. Projektanci starają się dostosować drzwi do spełniania dodatkowych zadań. Najbardziej oczywiste to funkcja magazynowa. Model Gata autorstwa Mateusza Warzechy (PbM 2015, II nagroda) został wyposażony w system uchylnych klap pod którymi kryją się schowki na drobne przedmioty. Pas Weroniki Lebiedowskiej (PbM 2016, II nagroda) pokrywają ułożone poziomo elastyczne taśmy, wystarczająco mocne by utrzymać na miejscu teczkę, klucze, rakietę tenisową. Im więcej pasów obejmujących obiekt, tym cięższy może on być. Z kolei drzwi Dla każdego autorstwa Urszuli Chomiak (PbM 2016, III nagroda) mają lico przebite setkami równomiernie rozłożonych otworów. W dowolny z nich można wcisnąć kołek-wieszak, haczyk z doniczką, lampkę albo inne akcesoria. W ten sposób każdy użytkownik może dopasować drzwi do swoich potrzeb, zgodnie z popularnym ostatnio trendem personalizacji.

file.drzwi (2) materiały prasowe

Na przechowywaniu drobiazgów potencjalne możliwości się nie kończą. Hanger Warm projektu Ariela Wywrota (PbM 2015, wyróżnienie) ma powierzchnię pokrytą „bąblami” z silikonu. Po naciśnięciu czasze zmieniają kształt i stają się wieszakami na ręczniki. Wewnątrz skrzydła autor chciałby umieścić maty grzejne. Z kolei Pine autorstwa Rahel Ambroster i Nathalie Sterzenbach (PbM Poczdam 2016, II nagroda) miałyby regulować temperaturę i wilgotność we wnętrzu. Połączone z czujnikami drzwi to element tzw. domu inteligentnego.

Poza klamką

Jak podkreślają organizatorzy konkursu – funkcjonalność drzwi nie kończy się na nich samych. Nawet proste, klasyczne skrzydło można zmodyfikować, udoskonalić, nadać mu bardziej indywidualny charakter. W najnowszej edycji zadanie postawione przed uczestnikami polega na zaprojektowaniu dwóch innowacyjnych elementów funkcjonujących w przestrzeni na, przy, obok drzwi. Każdy z nich musi być projektowany z myślą o innej kolekcji drzwi PORTA. Prace rejestrować można na stronie www.portabyme.pl do 15 stycznia 2018, a ogłoszenie wyników zaplanowane jest na połowę lutego.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym