Drzwi zewnętrzne z okleiną PCV czy drewniane? Które są lepsze?

Oceń artykuł:

100%
0%

Gdy wybieramy drzwi wejściowe do domu, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na trzy ważne cechy. To przede wszystkim izolacyjność termiczna, dźwiękochłonność i oczywiście zabezpieczenia antywłamaniowe. Dopiero potem należy zastanowić się nad stylem i kolorem drzwi, tak aby jak najlepiej się prezentowały. Oto pomocne informacje, które ułatwią podjęcie decyzji.

Drzwi zewnętrzne z okleiną PCV czy drewniane? Które są lepsze?

Izolacja termiczna

Dostępne na rynku drzwi wejściowe, takie jak: drzwi drewniane, drzwi plastikowe zewnętrzne, drzwi metalowe, mają określone współczynniki przenikalności ciepła U. Im niższa wartość współczynnika, tym izolacyjność termiczna drzwi jest lepsza. Przeciętnie współczynnik przenikania ciepła powinien oscylować wokół wartości U=1,5 W/m2K.

Dla domów energooszczędnych i pasywnych współczynnik ten jest jeszcze niższy i powinien wynosić mniej niż U=0,8 W/m2K.

Oczywistym jest fakt, że stopień termoizolacyjności zależy od konstrukcji drzwi i od użytego materiału izolacyjnego. Jednak najlepsze drzwi, ze znakomitym współczynnikiem U nie sprawdzą się, jeśli będą źle zamontowane, jeśli nie zostaną użyte właściwe uszczelki przeznaczone do drzwi zewnętrznych lub gdy nie zostanie ocieplona ościeżnica drzwi.

Dźwiękochłonność

Szczelne drzwi zewnętrzne z PCV, drzwi metalowe czy drewniane zapewniają też właściwe tłumienie dźwięków, które mogą docierać do wnętrza. Oczywiście, dźwiękochłonność zależy też od zastosowanych materiałów, bo chociażby pianka poliuretanowa, umieszczona w skrzydle drzwi, lepiej wytłumia dźwięki niż warstwa styropianu.

O dźwiękochłonności drzwi świadczy z kolei współczynnik Rw, który powinien być podany w karcie informacyjnej produktu. Drzwi, które zapewnią ciszę i komfort w domu powinny legitymować się współczynnikiem Rw większym niż 30 dB.

Zabezpieczenia antywłamaniowe

Pod względem odporności na włamania, drzwi klasyfikuje się w skali od 1 do 6, a każdą klasę oznacza się symbolem Rc. Drzwi zewnętrzne oznaczone klasą Rc1 są słabym zabezpieczeniem przed złodziejami i intruzami, a taką klasą producenci się zazwyczaj nie chwalą.

Drzwi o klasie Rc3 i Rc4 stanowią już bardzo dobre zabezpieczenie antywłamaniowe, a symbol Rc6 zarezerwowany jest dla drzwi o najwyższych parametrach w tym zakresie.

Materiał, styl i kolor

Do wyboru mamy drzwi drewniane, metalowe i drzwi plastikowe zewnętrzne. Czasami trudno zdecydować się, jakie drzwi wybrać, bo wszystkie mają swoje zalety i niestety wady. Drzwi metalowe z reguły są dobrym zabezpieczeniem dla mieszkania, ale zwykle mają słabe parametry termoizolacyjne i dźwiękochłonne.

Dokładnie odwrotnie sprawa się ma, jeśli chodzi o drzwi plastikowe wejściowe. Te z kolei świetnie tłumią dźwięki, mają bardzo dobrą termoizolacyjność, ale niestety słabo chronią przed włamaniem.

Natomiast drzwi drewniane, jeśli zostaną dodatkowo wzmocnione blachą, są dobrym rozwiązaniem pod każdym względem. Mają wówczas ciągle jeszcze wadę, a mianowicie nie są odporne na warunki pogodowe. Deszcz i wilgoć potrafią narobić sporych zniszczeń. Ale i na to jest sposób. To okleina PCV.

Okleina PCV na drzwi może dokładnie odwzorowywać strukturę oraz kolor drewna i to do tego stopnia, że trudno rozpoznać, co jest okleiną, a co naturalnym drewnem. Okleina PCV skutecznie ochroni skrzydło drzwiowe przed destrukcyjnym wpływem zjawisk pogodowych. Śmiało więc można decydować się na drzwi zewnętrzne, drewniane z okleiną PCV.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym