Drzwi prawe, drzwi lewe - jak je odróżnić?

Oceń artykuł:

0%
0%
Kilka lat temu jeden z popularnych kabaretów zabawiał widzów skeczem o sklepie z drzwiami. Bezlitosny sprzedawca zasypywał klienta licznymi pytaniami o to, jakie skrzydła sobie życzy: wyjściowe czy wejściowe? Wewnętrzne czy zewnętrzne? A wreszcie – drzwi prawe czy lewe? I choć absurd sytuacji mógł w kabarecie bawić do łez, to ostatnie pytanie okazuje się niezwykle ważne przy zakupie drzwi wewnętrznych. Dlaczego trzeba zwrócić baczną uwagę na to, czy kupujemy drzwi prawe czy lewe?
Drzwi prawe, drzwi lewe - jak je odróżnić?

Wygodne i praktyczne wnętrze

 

Trafiona aranżacja wnętrza to nie tylko taka o spójnym wystroju utrzymanym w modnym stylu. Urządzając mieszkanie i podejmując decyzje z tym związane, powinieneś wziąć pod uwagę także aspekt praktyczny. Prawdopodobnie nigdy się nad tym nie zastanawiałeś i nie zdajesz sobie nawet sprawy, jak ogromny wpływ na funkcjonalność pomieszczeń ma kierunek otwierania drzwi. Zamontowane nieprawidłowo, mogą zaburzać układ tzw. ciągów komunikacyjnych – a więc znacznie utrudniać przemieszczanie się między pokojami. Co więcej, drzwi prawe zamiast lewych (i odwrotnie) potrafią kompletnie zniweczyć wysiłki podejmowane podczas planowania i aranżacji wnętrza. Warto więc dobrze przemyśleć te kwestię przed zakupem i montażem wybranych skrzydeł.

 

Drzwi prawe, drzwi lewe...

 

Jakie drzwi wybrać do danego pomieszczenia? Zależy to od rozkładu Twojego mieszkania, a także od rozwiązań aranżacyjnych, jakie chodzą Ci po głowie. Z pewnością nie można zbagatelizować tego kroku – drzwi prawe a lewe to ogromna różnica funkcjonalna… Gdy natomiast zamontujesz już drzwi lewe lub prawe, bardzo trudno będzie zmienić ich kierunek – właściwie wszystko trzeba będzie zacząć od nowa.

Zastanawiasz się, w jaki sposób rozstrzygnąć, czy w danym pokoju lepsze będą drzwi lewe czy prawe? Uruchom wyobraźnię. Wybierając stronę otwierania drzwi, decydujesz bowiem m.in. o tym, czy drzwi będą odchylać się na ścianę, czy np. na szafę. Musisz więc rozstrzygnąć, jak będzie wygodniej i sensowniej. Miej przy tym na uwadze fakt, że drzwi otwierane od ściany najczęściej nie sprawdzają się w małych pokojach i sprawiają, że są one niezbyt funkcjonalne – jeszcze bardziej ograniczają i tak już niewielką przestrzeń. W przypadku małych pomieszczeń rozwiązaniem sprytnym i pozwalającym zaoszczędzić miejsce, a także oszczędzającym Ci dylematu „drzwi prawe czy lewe”, okazują się systemy drzwi przesuwnych lub łamanych. W tym przypadku do wyboru masz systemy wewnątrzścienne (gdzie skrzydło „chowa się” w ścianę) lub naścienne (skrzydło przy otwieraniu odsuwa się na ścianę). W ten sposób można zamontować większość dostępnych w ofercie PORTA DRZWI modeli. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na naszej stronie internetowej: www.porta.com.pl.

 

Drzwi prawe czy lewe? Jak je rozróżnić?


Przywołana we wstępie sytuacja z kabaretu, choć przerysowana, może się przydarzyć także i Tobie, jeśli nie będziesz odpowiednio przygotowany. Dlatego też, aby przy wyborze drzwi i podczas rozmowy ze sprzedawcą uniknąć niepotrzebnych nieporozumień, powinieneś umieć sprawnie odróżniać drzwi prawe i drzwi lewe. Jak to zrobić? To w gruncie rzeczy bardzo proste. Stań twarzą do drzwi tak, by zawiasy były widoczne, a skrzydło otwierało się na Ciebie. Przyjrzyj się dokładnie: jeśli zawiasy znajdują się po prawej stronie, oznacza to, że masz przed sobą drzwi prawe, a jeśli po lewej – są to drzwi lewe. Ot, i cała filozofia. Przed zakupem drzwi najlepiej posprawdzać w ten sposób wszystkie miejsca w domu, w których będziemy montować nowe drzwi. Wyobraźnia przestrzenna czasem zawodzi, a taki prosty sposób da Ci pewność, że wybrałeś dobrze.

 

kierunek otwierania drzwi

Jeśli zamawiasz drzwi z montażem, sprawa jest jeszcze łatwiejsza. Podczas mierzenia pokaż po prostu, w którą stronę ma się otwierać skrzydło. Obecny na miejscu fachowiec sam stwierdzi, czy należy zamówić drzwi prawe czy lewe. Decydując się na pomoc specjalisty, masz pewność, że wybrane przez Ciebie drzwi zostaną zamówione i zamontowane właściwie. Co więcej, korzystając z usług Autoryzowanych Grup Montażowych współpracujących z PORTA DRZWI, zyskujesz dodatkowe 5 lat gwarancji na zakupione skrzydła. Wykaz sprawdzonych monterów w Twojej okolicy znajdziesz na stronie internetowej: www.dobryfachowiec.pl

Oceń artykuł:

0%
0%