Drzwi prawe czy lewe - jak je odróżnić? Krótki poradnik

Oceń artykuł:

0%
0%
Decyzja, na którą stronę będą otwierały się drzwi, jest bardzo ważna przede wszystkim ze względów praktycznych. Kierunek otwierania drzwi ma ogromny wpływ na funkcjonalność pomieszczeń i układ tak zwanych ciągów komunikacyjnych. Nieodpowiednie ustawienie drzwi może utrudniać poruszanie się między pokojami lub zepsuć wystrój wnętrza. Jak tego uniknąć? Jak odróżnić drzwi prawe od lewych? Zapraszamy do lektury!
Drzwi prawe czy lewe - jak je odróżnić? Krótki poradnik

Drzwi prawe czy lewe? Strona ma znaczenie

Wybierając stronę otwierania, decydujesz między innymi o tym, czy drzwi będą odchylać się na ścianę, czy na przykład na szafę. W podjęciu decyzji pomocna będzie wyobraźnia oraz przeniesienie na papier aranżacji całego domu. Rozrysuj dokładnie zaplanowane ustawienie mebli. Zastanów się, czy w danym pomieszczeniu drzwi lepiej otwierać na ścianę czy od ściany. Często drzwi otwierane od ściany sprawiają, że mały pokój jest bardziej funkcjonalny, a to właśnie funkcjonalność powinna ostatecznie zadecydować o Twoim wyborze. W parze ze stroną otwierania drzwi powinno iść także umiejscowienie włącznika światła – musi znajdować się przy klamce, dzięki czemu skrzydło nie będzie otwierało się na niego i nie zasłoni go. Pamiętaj, że zmieniając kierunek otwierania drzwi, trzeba przenieść włącznik.

Do wewnątrz czy na zewnątrz?

Z wyborem drzwi prawych bądź lewych wiąże się również inny dylemat: drzwi otwierane do wewnątrz czy na zewnątrz? Tu również ważna jest funkcjonalność, jednak pod uwagę należy wziąć też bezpieczeństwo. Poszczególne skrzydła nie powinny otwierać się na siebie, ponieważ będą się wzajemnie blokować. Ze względów bezpieczeństwa drzwi łazienkowe muszą otwierać się na zewnątrz. Ta zasada sprawdzi się także w przypadku małych pomieszczeń, ponieważ skrzydło nie będzie zabierało przestrzeni. W pozostałych sytuacjach drzwi otwierają się zazwyczaj do wewnątrz.

Jeśli chcesz zaoszczędzić jeszcze więcej przestrzeni, możesz wybrać niestandardowe rozwiązanie – drzwi suwane lub łamane.

Jak odróżnić drzwi lewe od prawych?

Jak odróżnić drzwi lewe od prawych? Sposób jest prosty. Aby prawidłowo określić stronę drzwi, musisz stanąć przed nimi tak, żeby skrzydło drzwiowe otwierało się „na Ciebie”. Jeśli zawiasy znajdują się po lewej stronie, masz przed sobą drzwi lewe. Jeżeli natomiast zawiasy są po prawej stronie – to z pewnością drzwi prawe.

Gdy zamawiasz drzwi z montażem, określenie kierunku otwierania drzwi jest jeszcze łatwiejsze. Wystarczy, że podczas mierzenia pokażesz, w którą stronę ma się otwierać skrzydło. Wówczas to fachowiec stwierdzi, czy zamawiane drzwi są prawe, czy lewe.

 

Oceń artykuł:

0%
0%