Drzwi okleinowane - fornir czy okleina sztuczna?

Oceń artykuł:

100%
0%

Fornir to okleina naturalna składająca się z cienkich płatów, uzyskanych przy skrawaniu drewna o dużej średnicy. Arkusze te łączy się w wiązki, zachowując kolejność, w której były zdejmowane z pnia. 

Drzwi okleinowane - fornir czy okleina sztuczna?

W ten sposób zachowuje się rysunek i odcień słojów. Natomiast okleina to materiał sztuczny, który doskonale naśladuje drewno, a robi to świetnie dzięki znakomitej technologii.

Okleina naturalna standard – fornir naturalny

Okleina naturalna standard to powłoka do pokrycia skrzydła drzwi, uzyskana z materiałów naturalnych. Widoczne na niej są nieregularne słoje – szersze lub zawinięte (w miejscu, w którym znajdował się sęk). Z tego właśnie powodu, tak jak nie ma dwóch identycznych drzew, tak nie ma dwóch identycznych par drzwi w okleinie naturalnej. W ofercie Porta, w tak zwanej okleinie naturalnej jest kilka kolekcji drzwi. Są to drzwi pokojowe Madryt, Cordoba i Toledo oraz drzwi przesuwne i łamane.

Okleina na drzwi select – fornir drewniany

Okleinę selekt uzyskuje się w ten sam sposób, jak okleinę naturalną. Płaty forniru przed położeniem na drzwi wewnętrzne, zewnętrzne lub inne są odpowiednio modyfikowane. Klei się je ze sobą warstwowo i po zeschnięciu się powierzchni są one cięte w poprzek. Tak powstaje prosty i równomierny wzór usłojenia. Od usłojenia zależy kolor drzwi, przebarwienia i to, jak okleina przyjmuje lakier. W przypadku okleiny select słoje są ułożone równomiernie, dzięki czemu możemy liczyć na większą powtarzalność koloru i wzoru.

Okleiny select występują w kolorach dąb, dąb bielony, wenge i orzech amerykański. W ofercie Porta Drzwi będą to modele ze słowem Natura – Koncept, Space, Classic, Line, Impress. 

classic Porta NATURA CLASSIC

Okleina drzwi – materiał sztuczny

Kiedyś uważano, że nienaturalna okleina na drzwi nie jest najlepsza i w zasadzie wybierana jest głównie ze względów ekonomicznych. Jednak wraz z rozwojem technologii wszystko się zmieniło.

Dziś okleina do drzwi wewnętrznych czy zewnętrznych charakteryzuje się świetną wytrzymałością, trwałością, jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, a także na wilgoć. Wiele wariantów wzorów i kolorów, wyglądających niemal identycznie jak poszczególne gatunki drewna, sprawia, że okleina sztuczna jest wybierana równie chętnie przez klientów jak okleina naturalna.

W ofercie Porta Drzwi znaleźć można prawie sześć tysięcy skrzydeł drzwi, które wykończone są okleiną syntetyczną.

Co wybrać?

Drzwi Porta wykonane w okleinie syntetycznej różnią się nieco od drzwi w okleinie naturalnej i to nie tylko sposobem wykończenia, ale też konstrukcją. Drzwi w okleinie syntetycznej mają wypełnienie stabilizujące lub płytę wiórową za dopłatą. Całość jest dwustronnie obłożona tłoczoną płytą HDF.

Drzwi fornirowane mają w środku wkład stabilizujący wzmocniony wewnętrznym ramiakiem. Całość obłożona jest płytą oklejoną okleiną naturalną. Fornir to też dobra alternatywa dla drzwi z litego drewna. Takie drzwi nigdy się nie będą odkształcać ani skrzypieć. Drzwi wykończone okleiną syntetyczną dzięki swoim właściwościom doskonale sprawdzą się w kuchni i w łazience, tam gdzie mamy do czynienia z większą wilgotnością powietrza.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym