Najbezpieczniejsze budynki świata. Prawdziwe twierdze, do których nie da się dostać

Oceń artykuł:

0%
0%
Zakazany owoc smakuje zawsze najlepiej. W tym przypadku sięgnięcie po niego jest jednak niemożliwe dla najsprytniejszego nawet włamywacza. Poznajcie najlepiej chronione budynki na świecie.
Najbezpieczniejsze budynki świata. Prawdziwe twierdze, do których nie da się dostać

Globalny Bank Nasion Svalbard

Dla naszego bezpieczeństwa lepiej by było, gdyby żaden czarny charakter do tego budynku się nie dostał. Szczególnie gdy uda nam się przeżyć apokalipsę, po której Globalny Bank Nasion Svalbard mógłby przywrócić normalne życie na Ziemi. A to dlatego, że wewnątrz znajdują się nasiona ponad 840 tysięcy roślin z całego świata. Dzięki temu życie będzie można odtworzyć.

shutterstock_712306885 (1)

Schron znajduje się około 1300 kilometrów na południe od Bieguna Północnego i mieści w wydrążonym w górze tunelu liczącym przeszło 120 metrów. Panująca w nim niska temperatura sprawia, że człowiek nie musi zajmować się nasionami i budynek działa bez stałego personelu. Nie grozi mu też zalanie, bo całość znajduje się 120 metrów n.p.m.

Bank Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku

Oczywiście filmy - m.in. “Szklana Pułapka” - zdają się sugerować co innego, ale nie ma co wierzyć popkulturze. Bank Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku to jeden z najbezpieczniejszych budynków na świecie. Nic dziwnego, skoro na miejscu jest złoto o wartości ponad 415 miliardów dolarów! 95 proc. należy do innych państw, reszta to własność Stanów Zjednoczonych.

bank-rezerwy-federalnej

Źródło: Wikimedia Commons CC BY

Skarbiec ulokowano 25 metrów pod ziemią, a za jego ochronę odpowiadają 90-tonowe stalowe drzwi. Zarządzający budynkiem są tak pewni siebie, że pozwalają zwiedzać obiekt turystom. I racja - kto byłby na tyle niemądry, by próbować napaść na tak potężne miejsce?

Fort Knox

W Fort Knox jest nieco mniej sztabek złota - raptem o wartości około 180 miliardów dolarów. Ale to wcale nie oznacza, że chroni się je z mniejszym zainteresowaniem. W budynku są ściany z granitu o grubości 120 cm, na dodatek wzmocnione zbrojonym betonem. Skarbca bronią 22-tonowe stalowe wrota o grubości 50 cm. Co najciekawsze, nie ma osoby, która znałaby całe hasło pozwalające otworzyć “drzwiczki”. Pracownicy znają jedynie fragmenty. Czy trzeba wspominać o ochronie strażników, skoro Fort Knox to część bazy Armii Stanów Zjednoczonych, w której stacjonuje ponad 30 tysięcy żołnierzy?

 

shutterstock_60058525

Parking Bold Lane

Chcielibyście, żeby to właśnie tam znajdował się wasz samochód. Położony w angielskim Derby parking jest ponoć tak bezpieczny jak opisywany wcześniej Fort Knox. Wprawdzie nie ma amerykańskiej armii ani stalowych wrót, ale i tak nie trzeba martwić się, że ktoś wybije szybę i zwinie nam radio. A to dlatego, że na każdym miejscu parkingowym zamontowane są czujniki uruchamiające alarm, gdyby ktoś próbował opuścić miejsce bez uiszczenia opłaty. Porządku pilnuje też ponad 190 kamer. Według ekspertów to jedno z najbezpieczniejszych miejsc na świecie.

5398256361_39506d63ed_o

Źródło: Wikimedia Commons CC BY 

Centrum Przetwarzania Danych we Wrocławiu

Warto odnotować, że również w naszym kraju znajduje się niemożliwa do zdobycia twierdza (miejmy nadzieję). To wrocławskie Centrum Przetwarzania Danych, w którym gromadzona jest dokumentacja medyczna na temat wszystkich pacjentów w Polsce! Osłona klatką Faradaya sprawia, że kradzież danych drogą radiową jest niemożliwa. Wyłączenie prądu? Są dwie niezależne linie energetyczne oraz własny generator zasilany paliwem, więc próba pozbawienia ośrodka energii również odpada. Z kolei zamontowane czujniki analizują takie dane jak temperatura powietrza, wilgotności, a nawet ilość deszczówki, jaka zgromadziła się na budynku. Wystarczy, że coś będzie odbiegać od normy, a fachowcy muszą to natychmiast sprawdzić.

Góra Cheyenne

We wnętrzu góry znajduje się baza, będąca centrum dowodzenia NORAD - czyli Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej. To właśnie w tym miejscu monitoruje się przestrzeń powietrzną nad Stanami Zjednoczonymi i Kanadą oraz ostrzega przed ewentualnym nalotem rakiet dalekiego zasięgu. W tunelu wejścia do bazy chronią aż troje ważących 25 ton, stalowych drzwi. Cały “obiekt” skonstruowano po to, by wytrzymał atak nuklearny.

NORADNorth-Portal

Źródło: NORAD.mil

Skarbiec banku Teikoku w Hiroszimie

Oby bazy wewnątrz góry Cheyenne nigdy nie przetestowano. Tak jak skarbca banku Teikoku w Hiroszimie. O ile sam obiekt nie przetrwał ataku spowodowanego bombą atomową w czasie II wojny światowej, o tyle skarbiec skutecznie uchronił skrywane w nim rzeczy przed zniszczeniem. Dlatego jego producent chwalił się swoim dziełem, uważając, że to jedno z najbezpieczniejszych miejsc na Ziemi. Niestety - musiało zostać przetestowane w tak strasznych i okropnych warunkach.

  file.hiroszima

Oceń artykuł:

0%
0%