Najważniejsze informacje o Twoich drzwiach

Oceń artykuł:

17%
83%
Podczas urządzania nowego domu lub mieszkania każdy z nas staje przed zupełnie nowymi wyzwaniami. Musimy bowiem dokonać wielu ważnych wyborów – często w kwestiach, na których nie znamy się zbyt dobrze… Najnowsze technologie i różne rozwiązania dotyczące konkretnych elementów wykończenia czy wystroju domu mogą przyprawić o zawrót głowy. Trudno nagle stać się specjalistą od wszystkiego, ale znajomość najważniejszych faktów znacznie ułatwi nam decyzje zakupowe. Nie wiesz, jak wybrać drzwi? Na co zwrócić uwagę? Z uporem maniaka przeglądasz internet i katalogi, a pytania tylko się mnożą? Zacznijmy zatem od początku...
Najważniejsze informacje o Twoich drzwiach

Czym są drzwi i za co płacisz?

SKRZYDŁO - ceny podane w katalogu to ceny samego skrzydła.

OŚCIEŻNICA - ceny ościeżnic znajdują się na poświęconych im stronach w katalogu.

KLAMKA - ceny klamek możesz znaleźć wśród akcesoriów.

DRZWI - Na końcową, całkowitą cenę drzwi składają się wszystkie powyższe elementy, a także opłaty dodatkowe, np. za montaż.

Które drzwi wybrać - prawe czy lewe?

Wybierając drzwi, przede wszystkim musisz zdecydować, czy mają one być lewe czy prawe. Ma to duże znaczenie dla funkcjonalności pomieszczeń. Jak odróżnić skrzydła lewe od prawych? To bardzo proste – i wbrew pozorom umiejscowienie klamki nie jest tu żadnym wyznacznikiem.

Stań przed drzwiami tak, by otwierały się „na Ciebie”. Jeśli zawiasy znajdują się po lewej stronie, to drzwi są lewostronne i na odwrót – gdy zawiasy zobaczysz po prawej stronie, masz do czynienia z prawymi skrzydłami.

Skąd masz wiedzieć, na jakie drzwi się zdecydować? Zależy to od rozkładu Twojego mieszkania. Najlepiej jest wtedy, gdy drzwi otwierają się na pustą ścianę. Zwróć też baczna uwagę na włączniki światła - drzwi po otwarciu nie powinny ich zasłaniać.

Jeśli obok zamontowane są inne drzwi, pamiętaj, że jeżeli otwierasz oba skrzydła naraz, nie mogą się one zderzać. Trzeba więc przemyśleć, jak je rozplanować.

Drzwi przylgowe, drzwi bezprzylgowe - co to oznacza?

Drzwi przylgowe

Drzwi tego typu wyróżniają się charakterystycznym wykończeniem krawędzi skrzydła: wcięciem które zachodzi na ościeżnicę. To bardzo popularny model ze względu na przylgę, która ukrywa zamek. Zarówno w przypadku drzwi z przylgą, jak i bez, istnieje możliwość regulacji zawiasów.

Skrzydła przylgowe prezentują się szczególnie dobrze w domach urządzonych w klasycznym stylu. Drzwi takie, właśnie ze względu na swoje krawędzie, sprawiają wrażenie lżejszych.

Drzwi bezprzylgowe

W drzwiach bezprzylgowych natomiast zawiasy są chowane, nie widać ich po zamknięciu, dzięki czemu ich krawędź jest zupełnie gładka. Takie rozwiązanie pozwala na idealne połączenie drzwi z ościeżnicą.

Skrzydło sprawia wtedy wrażenie posiadającego masywniejszą optycznie krawędź. Wybierając taki model do Twojego wnętrza, nadajesz mu bardziej stylowy, nowoczesny charakter. Świetnie wpasują się w aranżacje minimalistyczne i industrialne. Warto też dodać, że układ jednopłaszczyznowy powiększa optycznie wolną przestrzeń podłogi.

Kolory, dużo kolorów

Zastanawiasz się nad wyborem drzwi do Twojego domu lub mieszkania? To niełatwa sprawa: model drzwi to bowiem dopiero pierwszy etap podejmowanych decyzji. Niezwykle ważny jest też kolor drzwi – a paleta barwna okazuje się bardzo szeroka…

W standardowej ofercie PORTA DRZWI znajdziesz ponad 100 kolorów dla ponad 400 modeli drzwi, uzupełnionych o tysiące modnych odcieni z palety RAL i NCS dostępnych w wybranych kolekcjach w ofercie niestandardowej.

Spełnimy Twoje oczekiwania niezależnie od tego, który styl preferujesz: minimalistyczny, retro, klasyczny, skandynawski, industrialny, prowansalski...

Pełny wzornik kolorów znajduje się tutaj.

Tak powstają drzwi dla Ciebie

W PORTA DRZWI skrzydła produkowane są specjalnie dla Ciebie. Nie prowadzimy stanów magazynowych, dzięki czemu możesz zamówić swoje wymarzone drzwi, a my wykonamy je według Twojego projektu.

Słowniczek

By sprawniej poruszać się w temacie drzwi, sprawdź także pozostałe pojęcia, które mogą pomóc Ci w zrozumieniu niektórych zagadnień. Słowniczek znajduje się tutaj.

Oceń artykuł:

17%
83%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym