PORTA BY ME – znamy zwycięzców konkursu!

PORTA BY ME – znamy zwycięzców konkursu!

Grzegorz Klimek, Mateusz Warzecha oraz Filip Zieliński – to nazwiska najzdolniejszych młodych designerów, laureatów konkursu PORTA BY ME. Zwycięzców poznaliśmy, podczas uroczystej gali, która odbyła się na zakończenie pierwszego dnia arena DESIGN 2015, organizowanej w Poznaniu przez Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Jury pod przewodnictwem prof. Marka Owsiana, dziekana Wydziału Architektury i Wzornictwa na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, dokonało wyboru 3 najlepszych prac, spośród 14 zakwalifikowanych do finału.

Prace konkursowe były oceniane m.in. pod kątem innowacyjności, funkcjonalności, oryginalności projektu oraz wartości estetycznych. 

Wyniki konkursu PORTA BY ME:

I miejsce  – Grzegorz Klimek – Projekt MAGNEPORTA

Projekt MAGNEPORTA

Ta praca prezentuje koncepcję drzwi z siatki poligonów magnetycznych – przy zbliżeniu na odpowiednią odległość powierzchnia drzwi zaczyna falować i samoistnie odginać się. Ruch odbywa się płynnie i naturalnie, dzięki czemu powstaje niemalże namacalny efekt żywej błony.To innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na nietypowy, nieszablonowy podział przestrzeni. MAGNEPORTA jest na pewno rozwiązaniem spektakularnym. Autor inspirował się naturą i zdecydowanie przeniósł swoją wizję na projekt, przy czym wykorzystał nowoczesne materiały oraz technologie.

II miejsce  – Mateusz Warzecha – Projekt GATA

Projekt GATA

Rozwiązanie to jest przede wszystkim praktyczne i estetyczne – łączy ze sobą funkcję podstawową drzwi oraz funkcję przechowywania niewielkich przedmiotów codziennego użytku. Oprócz funkcjonalności, jest to bardzo estetyczne rozwiązanie – z jednej strony nasuwa się myśl o oczywistości, z drugiej jednak jest efekt zaskoczenia. Projekt dodatkowo był bardzo dobrze zaprezentowany.

III miejsce – Filip Zieliński – Projekt – minimalizm w nowoczesnym wydaniu

Projekt MINIMALIZM

Zaproponowane rozwiązanie jest nieszablonowe – wykorzystując system przesuwny łączy drzwi i ścianę w jednej płaszczyźnie. Dzięki temu uzyskujemy efekt „zlicowania” drzwi ze ścianą. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie z perspektywy architektów – projekt dobrze się spisze w nowoczesnych przestrzeniach „ukrywając” drzwi w ścianie.

Wyróżnienie – Ariel Wywrot – Projekt HANGER WARM

Projekt HANGER WARM

Dużym plusem jest zastosowanie mat grzewczych. Poza funkcją dzielenia przestrzeni, drzwi mogą pełnić funkcję grzejnika i suszarki. Ciekawym rozwiązaniem z perspektywy designu są silikonowe wypustki, które odkształcają się przez naciśnięcie i tworzą dodatkowy „wieszak” na ubranie czy ręcznik.

PORTA BY ME to konkurs skierowany do młodych designerów. Jego celem było zainspirowanie ich do stworzenia niestandardowych projektów rozwiązań zamykających lub dzielących przestrzeń mieszkalną. Adresatami konkursu byli studenci uczelni wyższych o profilu technicznym i artystycznym, wydziałów wzornictwa przemysłowego i architektury.

  • Tagi:
  • O Porta
  • Porta by me