Panele czy parkiet? Poznaj wady i zalety obu rozwiązań

Oceń artykuł:

100%
0%

Niewątpliwie jednym z ważniejszych elementów w każdym domu czy mieszkaniu okazuje się podłoga. Wszystkim zależy przecież na tym, by była wytrzymała, znosząc nacisk butów oraz setki kroków, wykonywanych codziennie przez lokatorów i ich gości. Właśnie dlatego, kiedy tylko planujemy remont bądź wprowadzamy się do nowego miejsca, zawsze zwracamy uwagę na to, z jakiego materiału zostanie przygotowana.

Panele czy parkiet? Poznaj wady i zalety obu rozwiązań Porta KONCEPT

Do wyboru jest kilka rozwiązań, jednak zdecydowanie najczęściej pojawia się dylemat, czy powinniśmy postawić na parkiet czy panele. W końcu i jedno, i drugie wyjście świetnie sprawdza się w domach oraz mieszkaniach.

Co warto wiedzieć o parkiecie

Pierwsze z rozwiązań, czyli parkiet, przygotowuje się jedynie z twardych gatunków drewna – buku, dębu, klonu oraz drewna egzotycznego. Składa się z litych deszczułek, które są właściwie wyprofilowane. Można też spotkać parkiet warstwowy, w którym  pierwsza warstwa, znajdująca się na powierzchni, przygotowywana zostaje w taki sposób, by być w pełni odporną na ścieranie. Pod spodem natomiast najczęściej znajduje się kilkuwarstwowa płyta z drzewa iglastego.

Parkiet z drewna egzotycznego wykazuje się wyjątkową trwałością, nie ugina się pod ciężarem stóp, a co więcej gwarantuje często atrakcyjność wizualną, którą zawdzięcza swojemu oryginalnemu wyglądowi.

Deski można układać na wiele sposobów – popularny jest na przykład parkiet w jodełkę, który gwarantuje dodatkowo ciekawy efekt wizualny. Warto więc wykorzystać tego rodzaju parkiet w salonie, tworząc wyjątkowo reprezentacyjne miejsce.

Nie zaszkodzi też postawić na parkiet w przedpokoju – w przeciwieństwie do kafelków, nie będzie on zimny w dotyku, a utrzymanie go w czystości nie powinno stanowić problemu. Warto wiedzieć, że ogromną zaletą tego rodzaju podłogi okazuje się jej wytrzymałość, dzięki której staje się inwestycją na lata.

Dostępne rodzaje parkietu

Najczęściej dokonuje się podziału na parkiet klasyczny, lamelowy, przemysłowy oraz mozaikowy. Pierwszy z nich wykonuje się z litego drewna, a jego grubość nie przekracza 22 milimetrów. Wersja lamelowań jest znacznie cieńsza (nie przekracza 10 milimetrów grubości), dlatego też jest szczególnie polecana wszystkim tym, którzy myślą o ogrzewaniu podłogowym. Z kolei parkiet przemysłowy warto wykorzystać wtedy, gdy pomieszczenie charakteryzuje się sporym obciążeniem statycznym, ponieważ cechuje go wyjątkowa trwałość.

Decydując się na parkiet w mieszkaniu, pamiętaj też o wersji mozaikowej – tutaj malutkie kawałki z litego drewna zostają naklejone na specjalną siatkę lub papier. To właśnie on cieszy się opinią najbardziej dekoracyjnego rozwiązania.

Czym charakteryzują się panele podłogowe?

Jeśli parkiet Cię nie przekonał i wciąż zastanawiasz się, co na podłogę, pomyśl o konkurencyjnym rozwiązaniu – panelach. Przede wszystkim, są one bardzo wygodnym wyborem, ponieważ nie trzeba się natrudzić, by je zamontować. Bardzo efektownie wyglądają szczególnie panele podłogowe drewniane. Z jednej strony są w pełni estetyczne, z drugiej natomiast niezwykle wytrzymałe na nacisk oraz ścieranie.

Można też przyjrzeć się bliżej panelom laminowanym, składającym się z trzech warstw. Górną wykonuje się zazwyczaj z laminatu, który czasem pokrywa się jeszcze żywicą melaminową, by je wzmocnić. To rozwiązanie daje Ci możliwość wyboru jasnych wzorów, jakich nie znajdziesz wśród wariantów naturalnych.

Coraz częściej wprowadza się panele podłogowe do kuchni, dlatego można uznać, że naprawdę powoli zaczynają one konkurować z płytkami. Powinny one być nieco inne niż panele podłogowe do salonu – szczególnie odporne na ścieranie, łatwe w utrzymaniu oraz nieczułe na wilgoć.

Obecnie możliwe jest również zatroszczenie się o dodatkową warstwę antybakteryjną. Nim jednak zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie do swojego mieszkania, dobrze się zastanów i obejrzyj opcje, które rozważasz, na żywo. Pamiętaj, że to wybór na długi czas.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym