Ościeżnica stała czy regulowana? Jaką dobrać?

Oceń artykuł:

63%
38%

Myśląc o zakupie drzwi, skupiamy się przede wszystkim na wyborze stylu i koloru. Potem dopiero zastanawiamy się, czy drzwi mają mieć przeszklenia, czy mają być pełne. Często zupełnie pomijamy ważne aspekty konstrukcyjne. O ościeżnicach nie myślimy wcale, a jest to poważny błąd. Ościeżnice drzwiowe muszą być w pełni dopasowane do warunków technicznych, w których będą montowane oraz do stylu wnętrza.

Ościeżnica stała czy regulowana? Jaką dobrać?

Ościeżnica jest dodatkowym elementem drzwi, więc nie jest sprzedawana w komplecie. Budowa ościeżnicy nie jest zbyt skomplikowana. To dwa elementy pionowe, które noszą nazwę stojaków i dwa elementy poziome, czyli górna belka nadprożowa oraz dolna belka, zwana ślepym progiem. W belkach pionowych osadzone są zwykle zawiasy

Ościeżnice drzwiowe – materiały

Producenci oferują ościeżnice drzwiowe drewniane, wykonane z tak zwanej klejonki drewnianej, która zwykle jest identyczna, jak ta wykorzystana do budowy ramy – podstawowego elementu konstrukcyjnego skrzydła drzwiowego. Z kolei ościeżnice metalowe zrobione są głównie ze stalowej blachy ocynkowanej, najczęściej o grubości mieszczącej się w przedziale 1,2-1,5 mm i z reguły są już fabrycznie pomalowane albo oklejane.

Do produkcji ościeżnic używa się też profili PCW, które mają budowę komorową, a wzmacnia się je kształtownikami stalowymi. Trzeba też wspomnieć o ościeżnicach wykonanych z aluminium, które zwykle sprzedawane są w komplecie z drzwiami z tego samego materiału.

Jednak to nie tylko materiał sprawia, że ościeżnice różnią się od siebie. Przy wyborze drzwi pojawi się też dylemat, czy właściwa będzie ościeżnica stała czy regulowana.

Ościeżnica stała

Najprostszym modelem ościeżnicy jest właśnie ościeżnica stała, zwana też blokową. Ten typ sprawdza się dobrze w budynkach, w których grubość ścian mieści się w przedziale od 6 do 10 cm. W zasadzie są to głównie budynki nowe. W starszym budownictwie, gdzie ściany mają różne grubości i to niestety najczęściej nieprzewidywalne, ościeżnice stałe na ogół się nie sprawdzają.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nawet przy ścianach o grubości wskazanej wyżej, prawidłowe dopasowanie wszystkich elementów może sprawiać trudności. Ponieważ szerokość ościeżnicy stałej jest niezmieniana, to klienci bardzo chętnie decydują się na inne rozwiązania.

Ościeżnice stałe nie są zwykle sprzedawane w komplecie z opaskami maskującymi. Aby zakryć miejsca łączenia, trzeba stosować na ogół dodatkowe listwy ozdobne.

Ościeżnice regulowane

Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia ze ścianami o niestandardowych grubościach, sprawdzi się ościeżnica regulowana. Z tym że w tym przypadku występuje w zasadzie jedno ograniczenie, a mianowicie ściana nie może być cieńsza niż 7,5 cm. Ościeżnice regulowane mają opaski, które po prostu obejmują ścianę z obu stron, co zapewnia o wiele lepsze efekty wizualne.

Regulowana ościeżnica jest znacznie łatwiejsza w montażu w stosunku do ościeżnicy stałej. Z tego powodu jest chętnie wybierana przez montażystów i stosowana nawet tam, gdzie można użyć zwykłego modelu.

Wybierając ościeżnicę…

Czasami nie ma możliwości technicznych, aby zamontować regulowane ościeżnice, bo drzwi znajdują się na styku dwóch ścian prostopadłych. Wówczas po prostu nie zmieszczą się opaski maskujące. Z tego wynika jasno, że przed zakupem ościeżnic, trzeba znać dokładną grubość ścian oraz wiedzieć, gdzie dokładnie znajduje się otwór drzwiowy.

Ościeżnice przylgowe i bezprzylgowe

Ościeżnice bezprzylgowe pozwalają na to, aby zawiasy chowały się w momencie zamykania drzwi. Takie rozwiązanie sprawia, że krawędź drzwi idealnie wtapia się w krawędź ościeżnicy, co tworzy spójną całość powierzchni i powiększa optycznie całą przestrzeń.

Ościeżnice przylgowe zaś posiadają prostą konstrukcję i są mniej wymagające przy montażu. Krawędź ościeżnicy z krawędzią drzwi nie zachodzą na siebie, więc są idealne dla osób, które cenią sobie tradycję i lekkość designu.

Ukryta ościeżnica – dyskretne rozwiązanie

Szukasz rozwiązania, które pozwoli Ci zamontować wewnętrzne drzwi w dyskretny, nierzucający się w oczy sposób? Odpowiedzią są ukryte ościeżnice, które dzięki swojej konstrukcji, mogą zostać skutecznie zamaskowane płytą kartonowo-gipsową lub warstwą zaprawy tynkowej. Tak schowana ościeżnica widoczna będzie dopiero po otworzeniu drzwi. Główną zaletą tego rozwiązania jest to, że zamknięte drzwi zlewają się ze ścianą i tworzy z nią praktycznie jednolitą płaszczyznę z ledwie dostrzegalną linią styku. Jeżeli ścianę i powierzchnię skrzydła pokryjesz taką samą farbą lub tapetą, miejsce, w którym znajdują się drzwi, stanie się praktycznie niewidoczne – jedynym zauważalnym elementem będzie klamka. Takie rozwiązanie sprawdza się we wnętrzach urządzonych w minimalistycznym stylu.

Kolejnym sposobem na dyskretne zamontowanie drzwi wewnętrznych jest przeciwprzylga – drzwi zamiast na zewnątrz otwierają się do wewnątrz pomieszczenia. Takie rozwiązanie sprawdzi się dla tych, którzy mają wąskie korytarze lub nie chcą widocznej ościeżnicy w pomieszczeniu.

Oceń artykuł:

63%
38%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym